mapa polski
zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie łódzkie świętokrzyskie
Szukaj wiecej
Panel logowania

Obiekty

Gospodarz zaprasza

Kresowy Bór
Kresowy Bór

Kwatera Kresowy Bór położona w Starym...

Gdyńskie okręty-muzea

Choć z małej wsi Gdynia stała się miastem dopiero przed niespełna dziewięćdziesięcioma laty, odwiedzający ją turyści bez wątpienia znajdą tutaj coś dla siebie. Bo choć nie ma gotyckich kościołów i renesansowych pałaców, to przy gdyńskim nabrzeżu stoi spory kawałek historii polskiej floty. W Gdyni stacjonują dwa statki-muzea: szkoleniowy żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica.
- Michał Zator (2008-08-29)

Dar Pomorza zbudowany został w 1909 roku, w stoczni w Hamburgu. Początkowo służył jako niemiecki statek szkoleniowy, potem taką rolę pełnić miał we Francji. Został jednak zakupiony dla Akademii Morskiej w Gdynii z pieniędzy uzyskanych dzięki zbiórce przeprowadzonej wśród mieszkańców Pomorza - stąd nadana mu w 1929 roku dzisiejsza nazwa. Statek służył jako jednostka szkoleniowa gdyńskiej uczelni przez ponad 50 lat. W 1982 roku został oficjalnie wycofany ze służby i przekazany Muzeum Morskiemu w Gdyni, które dziś udostępnia go zwiedzającym. Każdego roku statek odwiedza ponad 100 tysięcy osób. Turyści zwiedzają międzypokładzie, na którym mieszkała załoga, maszynownię, kuchnię oraz inne interesujące pomieszczenia. Na statku mieści się również sklepik, w którym można nabyć pamiątki związane z Darem Pomorza.

ORP Błyskawica to nielada gratka dla miłośników Marynarki Wojennej. Ten siostrzany okręt „Gromu”, duma przedwojennej polskiej floty, został zbudowany w Wielkiej Brytani w 1937 roku. W czasie wojny uczestniczył w wielu operacjach przy boku okrętów alianckich. Brał udział w zatopieniu 2 statków nieprzyjacielskich, uszkodził 3 okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty wroga. Od 1976 roku pełni funkcje muzeum. Na pokładzie okrętu znajduje się wiele elementów uzbrojenia, takich jak torpedy, miny głębinowe, armaty przeciwlotnicze i główne działo o kalibrze 100 mm. Szczególnie interesujące są wnętrza maszynowni, kotłowni oraz - czego nie spotka się nigdzie indziej - udostępnione wnętrze kotła parowego. We wnętrzach okrętu znajduje się również wystawa prezentująca dzieje polskiej floty wojennej na przestrzeni wieków. Warto wiedzieć, że jest to najstarszy zachowany okręt tej klasy na świecie i jedna z nielicznych jednostek, które brały udział w II Wojnie Światowej. Dla zwiedzających okręt dostępny jest w okresie od maja do listopada (Dar Pomorza zaś od lipca do października).

Po zwiedzeniu ORP Błyskawica warto udać się również do ekspozycji naziemnej Muzeum Marynarki Wojennej, która prezentuje wiele elementów uzbrojenia, od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Znajduje się tam szczególnie dużo ciekawych eksponatów z czasów II Wojny Światowej - nie są to tylko niewielkie działa czy broń ręczna, ale również helikoptery czy samoloty. Wystawa bez wątpienia będzie wielką atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych odwiedzających.

Przy okazji zwiedzania stojących przy gdyńskim nabrzeżu jednostek warto pospacerować chwilę po pobliskim skwerze Kościuszki oraz marinie jachtowej. Okolica wygląda bardzo ładnie, głównie dzięki wspaniale utrzymywanym skwerom z kwiatami i fontannami.

urządzenia | samochody dla niepełnosprawnych