mapa polski
zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie łódzkie świętokrzyskie
Szukaj wiecej
Panel logowania

Obiekty

Gospodarz zaprasza

Kresowy Bór
Kresowy Bór

Kwatera Kresowy Bór położona w Starym...

Łebskie atrakcje - ruchome wydmy i skansen Pomorzan

Łeba to jeden z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich w naszym kraju. Swoją sławę zawdzięcza między innymi „ruchomym wydmom”, których nazwa dla wielu może być nieco myląca. Nie trafimy tu na grzęskie grunty, które wciągają na wieczność nieopatrznych turystów - jak to często można obserwować w filmach. W Łebie, na szczęście, nic nikogo nie wciągnie - przynajmniej dosłownie.
- Michał Zator (2008-07-30)

Ruchomość łebskich wydm polega bowiem na przemieszczaniu się ich szczytów. Skala tego zjawiska jest spora, ale oczywiście nie na tyle duża, by można było to dynamicznie obserwować - szczyty przemieszczają się od 3,5 do 10 metrów w skali roku. W normalnych warunkach przemieszczanie się piasku ograniczane jest przez roślinność wydmową, jednak łebskie wydmy nie są porośnięte żadnymi roślinami, tak więc piasek swobodnie przenosi się pod wpływem wiatru. Pod jego zwałami leży już wiele dawnych osad rybackich, a procesu dalszego przemieszczania się wydmy nie da się właściwie zatrzymać.

Pomimo tak niszczycielskiego charakteru, ruchome wydmy są perełką okolicy i każdy turysta bez wątpienia musi je odwiedzić. Nie bez kozery wydmy nazywane są polską Saharą - ze względu na spory ich rozmiar trudno uniknąć takich skojarzeń. Teren wydm jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego, a spod bramy parku wiedzie doń siedmiokilometrowa droga. Pokonać możemy ją pieszo, na rowerze, lub na siedzeniu kursującego tam Melexa. Oczywiście po wydmach można się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach, jednakże takie ograniczenia nie umniejszają wrażeń, jakie bez wątpienia dostarcza okolica. Wspinaczka na szczyt wydmy po osuwającym się piasku to nie lada wyzwanie.

Po obejrzeniu cudów natury warto udać się do kolejnej atrakcji okolic Łeby - tym razem będącej dziełem człowieka. W niedalekiej wsi Kluki znajduje się skansen - muzeum wsi słowińskiej. Na terenie 10 hektarów ulokowanych jest kilka chłopskich zagród (łącznie 20 budynków mieszkalnych i gospodarczych), z których najstarsza pochodzi jeszcze z XVIII wieku. Prezentowane są tu oryginalne sprzęty z okresu międzywojennego oraz z lat czterdziestych - kiedy to kultura Słowińców mieszała się już z napływową ludnością z ziem wschodnich, głównie Wileńszczyzny. Oprócz zagród wiejskich na terenie skansenu znajduje się magazyn rybacki, w którym zgromadzono sieci, kotwice, przyrządy do rąbania przerębli i inny sprzęt rybacki, używany w dawnych czasach. Po wizycie w Klukach możemy udać się na spacer w kierunku latarni morskiej Czołpino i czołpińskiej wydmy. Warto wiedzieć, że do skansenu możemy nie tylko dojechać, ale i dopłynąć - w Łebie oferowane są rejsy wycieczkowe po Jeziorze Łebsko, które dowożą turystów na teren skansenu.

Łeba pełna jest również innych atrakcji turystycznych. Ten prężnie działający kurort z rozbudowaną bazą noclegową jest w miesiącach letnich tętniącą życiem miejscowością, z wieloma ośrodkami sportowymi, wesołym miasteczkiem, torem gokartowym i innymi atrakcjami dla odwiedzających. Wśród zróżnicowanej oferty zakwaterowania coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy komfortowego wypoczynku w hotelowych pokojach, jak i ci, którzy preferują noclegi na polach namiotowych.

Hosting | samochody dla niepełnosprawnych