mapa polski
zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie łódzkie świętokrzyskie
Szukaj wiecej
Panel logowania

Obiekty

Gospodarz zaprasza

Kresowy Bór
Kresowy Bór

Kwatera Kresowy Bór położona w Starym...

Neolityczne kopalnie w Krzemionkach Opatowskich

Przed ponad sześcioma tysiącami lat w okolicach dzisiejszego Ostrowca Świętokrzyskiego działała jedna z największych i najważniejszych kopalnii krzemienia w Europie. Wyroby z krzemienia pochodzącego z Krzemionek Opatowskich znajdowano w promieniu 600 km od miejsca wydobycia.
- Michał Zator (2008-08-28)

Z krzemiania pasiastego (bo tak nazywa się kamień wydobywany w Krzemionkach) wytwarzano wówczas siekierki. Większość znajdowanych obecnie przedmiotów tego typu pochodzi jednak z grobowców i nie nosi żadnych śladów użytkowania, dlatego należy przypuszczać, że nie były to zwykłe narzędzia pracy, ale raczej amulety lub rodzaj biżuterii. Tą drugą funkcję krzemień pasiasty zaczyna z powrotem pełnić w naszych czasach - biżuterię nim zdobioną nosi coraz więcej osób, w tym m.in. Robbie Williams czy Victoria Beckham.

Na terenie Krzemionek Opatowskich przygotowano dla turystów podziemną trasę turystyczną, która pozwala z bliska przyjrzeć się realiom pracy neolitycznych górników. Trasa ma długość ponad 480 metrów i została wykuta w litej skale wapiennej. Jej przebieg prowadzi przez zabytkowe kopalnie komorowe. Zwieńczenie trasy stanowią naziemne pawilony, w których ukazana jest zrekonstruowana pracowania przyszybowa, w której niegdyś obrabiano wydobyty krzemień. Warto wiedzieć, że od 1994 roku rejon Krzemionek uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Trwają też przygotowania do wpisania Krzemionek na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Dodatkową atrakcją, leżącą w pobliżu rezerwatu archeologicznego, jest rekonstrukcja neolitycznej wsi. Nie jest ona wiernym odwzorowaniem żadnego ze stanowisk archeologicznych (jednocześnie jednak część zrekonstruowanych tam budynków powstała na podstawie dokumentacji archeologicznej ze stanowisk w Dobroniu i Sicinach), ale w doskonały i ciekawy sposób pokazuje, jak żyli ludzie w epoce neolitycznej. Oprócz czterech chat mieszkalnych na rekonstrukcję składa się stanowisko garncarskie, wieża strażnicza oraz brama wraz z okalającą osadę palisadą. W okresie letnim we wiosce funkcjonuje strzelnica i warsztat garncarski.

Warto również pamiętać, że teren rezerwatu archeologicznego został objęty ochroną przyrodniczą. Warto więc wybrać się na spacer po leśnych ścieżkach, na których przy odrobinie szczęścia możemy napotkać wiele dzikich zwierząt.

Kopalnię w Krzemionkach dzieli od Ostrowa niespełna dziesięć kilometrów. Trasę tę można pokonać oczywiście własnym samochodem, ale z Ostrowa kursują też autobusy komunikacji miejskiej. Zwiedzanie odbywa się zawsze z przewodnikiem, ale nie należy martwić się o to, że będzie trzeba zbyt długo czekać. Wejścia odbywają się regularnie co pół godziny, przez cały rok - choć w okresie zimowym w ograniczonych ramach godzinowych.

urządzenia | samochody dla niepełnosprawnych