mapa polski
zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie łódzkie świętokrzyskie
Szukaj wiecej
Panel logowania

Obiekty

Gospodarz zaprasza

Kresowy Bór
Kresowy Bór

Kwatera Kresowy Bór położona w Starym...

Piękno przyrody doliny Bugu

Z żalem musimy przyznać, że coraz trudniej znaleźć w naszym kraju miejsca o dziewiczej, nienaruszonej przyrodzie. Stosunkowo najłatwiej jeszcze o to na wschodnich rubieżach Polski, między innymi na terenach Podlasia i Białostoczczyzny. Tam właśnie powinni udać się miłośnicy kontaktu z naturą - w dolinie Bugu utworzono dla nich park krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Dzięki temu turyści mogą podziwiać piękno okolicy z doskonałej perspektywy, nie dewastując jednocześnie cennych okazów roślin, co mogłoby się zdarzyć w przypadku samodzielnej eksploracji terenu.
- Michał Zator (2008-08-27)

Park Podlaski Przełom Bugu położony jest na wschodnim skraju województwa mazowieckiego, tuż przy granicy z Białorusią. Od Warszawy dzieli go zaledwie 3 godziny spokojnej jazdy samochodem. Na terenach parku utworzono kilka ścieżek przyrodniczych, których przejście pozwala poznać najpiękniejsze walory okolicy. Ścieżka „Bużny most” to dość długa i trudna wędrówka po terenach zalewowych (dlatego przed wyjściem warto zadzwonić do dyrekcji parku i upewnić się, czy przejście ścieżki jest w danym dniu możliwe). Długość trasy to nieco ponad 10 kilometrów, podzielonych na 8 etapów. Wędrówkę rozpoczynamy we wsi Neple, a kończymy ją w miejscowości Łęgi. Na naszej drodze będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałą panoramę okolicy (na jednym z wysokich drzew znajdowało się w czasie wojny stanowiska obserwatora niemieckiego w czasie ataku na twierdzę brzeską), okazałe pomniki przyrody i, przy odrobinie szczęścia, cenne okazy ptactwa i zwierząt (np. czaple, zimorodki).

Ścieżka przyrodnicza „Szwajcaria podlaska” jest krótsza - jej długość to niecałe 4 kilometry. Prowadzi przez tereny o unikalnej rzeźbie terenu, wspaniale ukazującej zachodzące tu procesy geologiczne (będące wynikiem działalności lodowca i połączenia się dwóch największych rzek Podlasia - Krzny i Bugu). Kolejna ścieżka, „Nadbużańskie łęgi”, swój początek i koniec ma w Janowie Podlaskim. Prowadzi nas przez meandry Bugu, a jej przejście da szansę zaobserwowania bociana czarnego, myszołowów i wielu innych gatunków ptactwa, a także poznania przyczyny, dla której Polska może wkrótce stracić kawałek ziemii na rzecz naszych sąsiadów na Białorusi. Warty odwiedzenia jest również sam Janów Podlaski - najsłynniejsza chyba miejscowość znajdująca się na terenach parku. Swoją sławę zawdzięcza oczywiście tutejszym stajniom koni arabskich oraz corocznym aukcjom, na których osiągane są zawrotne dla przeciętnych śmiertelników ceny rumaków. Stadnina jest udostępniana do zwiedzania, dlatego warto zapoznać się z jej pięknymi, XIX-wiecznymi zabudowaniami. W Janowie warto zwrócić również uwagę pozostałości po dawnej siedzibie biskupów - fosa, mury obronne i mocno już zdziczały park.

Piękno przyrody, czystość środowiska i szerokie występowanie wielu gatunków zwierząt to miód na serce miłośników obcowania z naturą. Ale w te okolice przyciągnąć może również coś innego - wspaniałe dziedzictwo kulturowe, pozostawione zwłaszcza przez wyznawców prawosławia. Na terenie parku znajduje się wiele interesujących miejscowości, z zabytkowymi cerkwiami, domami. Na ich zwiedzenie potrzeba jednak zdecydowanie więcej czasu niż jeden, krótki weekend. Można więc przyjechać tu raz jeszcze, lub skorzystać z szerokiej oferty noclegowej. Nie należy spodziewać się luksusowych hoteli czy pensjonatów, ale z powodzeniem można liczyć na miejsce w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych.

Hosting | samochody dla niepełnosprawnych