mapa polski
zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie łódzkie świętokrzyskie
Szukaj wiecej
Panel logowania

Obiekty

Gospodarz zaprasza

Kresowy Bór
Kresowy Bór

Kwatera Kresowy Bór położona w Starym...

Przyroda wyspy Wolin

Choć okolice wyspy Wolin większości osób kojarzą się głównie z popularnymi plażami Międzyzdrojów i Świnoujścia, nie warto ograniczać swojego pobytu w tym miejscu do wylegiwania się na gorącym piasku. Wyspa ma bowiem do zaoferowania bardzo wiele, a jej szczególnym walorem jest piękno przyrody i krajobrazu, chronione przez działający już niemalże 50 lat Woliński Park Narodowy.
- Michał Zator (2008-07-28)

Co ciekawe, niektóre warte zobaczenia miejsca znajdują się tylko krótki kawałek drogi od centrum Międzyzdrojów. Pieszo dojść można m.in. do zagrody żubrów, znanej i tłumnie odwiedzanej atrakcji Parku. Żubry zostały tu sprowadzone z Białowieży, jednak możliwości pokarmowe wyspy Wolin są zbyt ubogie, by zwierzęta mogły przebywać na niej na wolności. Z tego względu stworzono dla nich specjalną zagrodę o powierzchni 20 hektarów, na której przebywa od 6 do 12 żubrów - obecnie grupa liczy 7 osobników. Pomimo tego, że w Polsce żyje dziś kilkaset osobników żubra, dostrzeżenie go na wolności nie jest zadaniem łatwym, dlatego możliwość obserwacji żubrów w wolińskiej zagrodzie na pewno będzie nie lada atrakcją. Zagroda jest w pełni przystosowana dla turystów - teren ogrodzono i zaopatrzoną w odpowiednią infrastrukturę, wraz z dostępnymi również dla osób niepełnosprawnych podestami do obserwacji zwierząt. Oprócz żubrów w zagrodzie znajdują się także inne zwierzęta - dziki, sarny, orły bieliki. Często są to osobniki chore lub osłabione, później w miarę możliwości wypuszczane na wolność. W okresie letnim żubry można oglądać codziennie (poza poniedziałkami) w godzinach 10-18. Bilety wstępu do zagrody to koszt 3-5 zł.

Nie jest to jednak koniec przyrodniczych atrakcji wyspy Wolin. Warto udać się również do Wapnicy, cichej miejscowości oddalonej kilka kilometrów od Międzyzdrojów. Słynie ona ze wspaniałego Jeziora Turkusowego (zatopionej kopalni kredy), które bez wątpienia zachwyci każdego obserwatora swoją niesamowitą barwą. Wokół jeziora przygotowano ścieżkę spacerową z atrakcyjnymi punktami widokowymi. Amatorom dłuższych wędrówek warto również polecić marsz w kierunku Lubina, na wzgórze Zielonka. Przyjemna droga przez lasy i polany zaprowadzi nas na punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama Zalewu Szczecińskiego. Warto mieć ze sobą lornetkę, przez którą będziemy mogli obserwować latające i gnieżdzące się w pobliżu ptaki.

W okolicach Warnowa, na południowy wschód od Międzyzdrojów, znajduje się rezerwat przyrody Łuniewo, wraz z przygotowaną dla turystów ścieżką przyrodniczą. Ścieżka ciągnie się przez torfowiska i wzdłuż brzegów zarastającego jeziora, a jej przejście zajmuje około godziny. Niedaleko Warnowa znajduje się również Jezioro Czajcze, największe polodowcowe jezioro wyspy Wolin. Na półwyspie, wchodzącym w przypominającym podkowę jezioro, znajdują się pozostałości średniowiecznego grodziska.

Zwiedzanie atrakcji wnętrza wyspy Wolin może być oczywiście ciekawym punktem urlopu spędzanego w którymś z nadmorskich kurortów, pełnego pensjonatów i prywatnych kwater. Warto jednak rozważyć zakwaterowanie w którejś z mniejszych, nieleżących bezpośrednio nad morzem miejscowości, np. Wapnicy. Cisza i spokój przy jednocześnie sporej ofercie miejsc noclegowych w przystępnych cenach to propozycja na pewno niegorsza od centrum Międzyzdrojów.

urządzenia | samochody dla niepełnosprawnych